fbpx

Przez media przetoczyła się ostatnio gorąca dyskusja na temat usług nocnej niani. Czy warto korzystać z jej pomocy? Czy to rozwiązanie niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźcie nasze podsumowanie najczęściej pojawiających się argumentów za i przeciw.

ARGUMENTY ZA:

  1. Szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko

Patrząc na komentarze w Internecie widać, że coraz więcej osób rozumie, na szczęście, naturalną zależność pomiędzy samopoczuciem matki i dziecka. Kobieta, której życie właśnie zmieniło się o 180 stopni, która nie przespała całej nocy od miesiąca i na którą otoczenie nakłada ogromną presję bycia ideałem, nie ma czasu zadbać o swoje szczęście. Dlatego tak ważne jest, żeby znalazła w ciągu doby chociaż chwilę wytchnienia i odpoczynku, przynajmniej w nocy.

  1. Zamiast babci

„Potrzeba całej wioski aby wychować dziecko” – ta odwieczna prawda nie straciła na swojej aktualności. Zmieniły się jednak czasy, w których żyjemy. Coraz więcej babć jest aktywnych zawodowo, co nie pozwala im zaangażować się w pomoc świeżo upieczonej mamie w takim stopniu, jak miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Anonimowość w dużych miastach sprawia, że ciężko nam zwrócić się o wsparcie do sąsiadów. Na kogo w takim przypadku może liczyć chronicznie przemęczona matka? Z ratunkiem w takich sytuacjach przychodzi właśnie nocna niania, która skutecznie odciąży matkę w najtrudniejszych chwilach.

  1. Ratunek dla związku

Warto pamiętać, że nowo narodzone dziecko zmienia nie tylko świat matki, ale także ojca. Połączenie wstrząsu, którego doznajecie w tym okresie oboje, doprawione dodatkowo przemęczeniem i brakiem snu, może doprowadzić do poważnego kryzysu w związku. Niezbędna może okazać się wtedy pomoc psychologa lub terapeuty. Jeśli jednak w porę zauważysz objawy narastającego napięcia pomiędzy Wami, warto sprawdzić, czy kilka nocy spędzonych spokojnie we dwoje nie pomoże Wam uporać się z tym problemem samodzielnie.

ARGUMENTY PRZECIW:

  1. Utrata bliskości

Wiele polskich matek obawia się korzystania z usług nocnej niani przez strach przed utratą więzi ze swoim dzieckiem. Na szczęście nie ma powodu do obaw – badania wskazują, że odciążenie matki i pozwolenie jej na odpoczynek powoduje, że czas, który później spędza z dzieckiem jest lepszej jakości, co wręcz poprawia relacje jej i dziecka.

  1. Brak kontroli

Istotną blokadą w zatrudnieniu nocnej niani jest również potencjalny brak kontroli nad jej działaniami – śpiąca matka nie jest w stanie przecież monitorować cały czas jej zachowania. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie tylko z profesjonalnych agencji niań, które dokładnie sprawdzają swoje pracownice przed wysłaniem ich do opieki nad dzieckiem. Dodatkowo dobrze, jeśli agencja dba o to, żeby nianie miały wykształcenie medyczne lub inne certyfikaty potwierdzające posiadane przez nie kompetencje.

  1. Matka-męczennica

Ten argument pojawia się zadziwiająco często, chociaż wydaje się najmniej uzasadniony i sensowny. Wiele matek szczyci się bowiem swoim przemęczeniem i ilością pracy, którą codziennie wykonują przy dziecku. Jest to dla nich świadectwo tego, że są dobrymi i troskliwymi matkami, a wszelkie ułatwienia odczytują jako odbieranie im ich roli. Osobom z tego typu podejściem na pewno trudno będzie przyznać się przed sobą, że ich dzieci i one same skorzystałyby na zaproszeniu do domu nocnej niani. Niestety tego typu zamknięcie na pomoc może niekorzystnie odbić się zarówno na okresie noworodkowym jak i na całym wychowaniu dziecka, do którego przecież „potrzeba całej wioski”.

 

Top