fbpx

5 sposobów wg doktora Harvey’a Karpa

Nocna Niania wie, jak poradzić sobie z płaczącym maluchem dlatego, że jest położną. Dlatego, że pracuje z niemowlakami na co dzień. Dlatego, że nosiła i uspokajała już setki dzieci. A w skrócie, dlatego, że ma na to swoje sposoby. Te sposoby oparte są nie tylko na doświadczeniu, ale również, na aktualnych metodach uspokajania i usypiania dzieci. Jedną z takich metod, która znalazła uznanie wśród naszych Nocnych Niań i o której postanowiliśmy dzisiaj napisać, jest zasada „5S” stworzona przez doktora Harvey’a Karpa. Na czym polega?

Metoda lub zasada „5S” to inaczej pięć sposobów na wywołanie odruchu uspokajania u małego dziecka. Opiera się na imitowaniu środowiska prenatalnego, które to w mniejszym czy większym stopniu jest wykorzystywane przez każdego rodzica (czy to przez usypianie dziecka w samochodzie, czy przez włączanie suszarki w porze zasypiania). A poniżej, przedstawiamy 5 magicznych zasad, które uspokoją i uśpią Twojego malucha i które każda Nocna Niania ma w małym palcu!

  • SPOWIJANIE – szczelne owijanie malucha z rączkami przy ciele, czyli kocyki, otulacze i pieluszki w akcji!
  • STABILNA POZYCJA NA BOKU LUB BRZUSZKU – oczywiście tylko trzymając dziecko na rękach (nie zostawiamy dziecka samego w żadnej z tych pozycji).
  • WYCISZANIE – donośny, szorstki szum lub świst. Tak, samo głośny jak płacz Twojego dziecka.
  • SKOKOŁYSANIE – czyli rytmiczne lulanie, od powolnego kołysania do energicznych ruchów.
  • SSANIE – piersi, butelki, smoczka czy palca.

A Wy, jakie macie sposoby na płaczliwego malucha? Nocne Nianie czekają na Wasze odpowiedzi 😊.

Opis metody „5S” na podstawie: H.Karp, Najszczęśliwszy śpioch w okolicy, Grupa Wydawnicza Relacja, Warszawa 2014

 

 

Top